Tag Archives: Nagios

Nový monitoring systému CzechIdM

Od chvíle, kdy jste si tu mohli přečíst článek o nástroji pro monitoring našeho Identity Managementu CzechIdM, už uplynula pěkná řádka měsíců a dnes jsme zase o něco dál. V nové verzi CzechIdM, která je právě testována a brzy bude představena veřejnosti, je aktivní monitoring prostředí propracovanější a nabízí administrátorům spoustu dalších možností a hlavně jednoduchou konfiguraci. Pojďme se společně podívat, co všechno můžeme v nové verzi CzechIdM monitorovat a jak si monitoring přizpůsobit podle svých představ.

Monitoring Continue reading

Monitorujeme Identity Management CzechIdM

Řešení správy identit, které našim zákazníkům dodáme, po nasazení také zpravidla podporujeme: aktualizujeme, rozvíjíme, udržujeme a řešíme případné nečekané situace. K ověření, že prostředí funguje, jak má, se většinou používá nějaký specializovaný monitorovací software, třeba Nagios. V článku, který si právě čtete, Vás seznámím s tím, jak pomocí jednoduchého skriptu monitorujeme správný běh CzechIdM u zákazníků. A pokud nemáte Nagios, nevadí, skript funguje i samostatně.

schema-clanek

Continue reading

Zasílání SMS z Nagiosu

Na našem webhostingu Klenot.cz používáme pro monitorování běhu serverů a služeb, které na nich běží, systém Nagios. Sytém Nagios je velice dobře konfigurovatelný a je možné pomocí něj monitorovat téměř cokoliv. V našem případě monitoruje dostupnost několik desítek serverů a více než 350 služeb. Důležitou součástí dohledu je zasílání zpráv o možných problémech na serverech. Samotný nagios neumožňuje odesílání zpráv ale jenom je pomocí nadefinovaných příkazů předá dalšímu programu, např. mail serveru, který je odešle. Administrátor však nesedí neustále při počítači a nemá tak možnost sledovat nagios nebo emaily. V případě produkčních systémů je potřebné aby byl administrátor informován o možných potížích okamžite.

Continue reading