Od chvíle, kdy jste si tu mohli přečíst článek o nástroji pro monitoring našeho Identity Managementu CzechIdM, už uplynula pěkná řádka měsíců a dnes jsme zase o něco dál. V nové verzi CzechIdM, která je právě testována a brzy bude představena veřejnosti, je aktivní monitoring prostředí propracovanější a nabízí administrátorům spoustu dalších možností a hlavně jednoduchou konfiguraci. Pojďme se společně podívat, co všechno můžeme v nové verzi CzechIdM monitorovat a jak si monitoring přizpůsobit podle svých představ.
Tag Archives: Nagios
Monitorujeme Identity Management CzechIdM
Řešení správy identit, které našim zákazníkům dodáme, po nasazení také zpravidla podporujeme: aktualizujeme, rozvíjíme, udržujeme a řešíme případné nečekané situace. K ověření, že prostředí funguje, jak má, se většinou používá nějaký specializovaný monitorovací software, třeba Nagios. V článku, který si právě čtete, Vás seznámím s tím, jak pomocí jednoduchého skriptu monitorujeme správný běh CzechIdM u zákazníků. A pokud nemáte Nagios, nevadí, skript funguje i samostatně.
Zasílání SMS z Nagiosu
Na našem webhostingu Klenot.cz používáme pro monitorování běhu serverů a služeb, které na nich běží, systém Nagios. Sytém Nagios je velice dobře konfigurovatelný a je možné pomocí něj monitorovat téměř cokoliv. V našem případě monitoruje dostupnost několik desítek serverů a více než 350 služeb. Důležitou součástí dohledu je zasílání zpráv o možných problémech na serverech. Samotný nagios neumožňuje odesílání zpráv ale jenom je pomocí nadefinovaných příkazů předá dalšímu programu, např. mail serveru, který je odešle. Administrátor však nesedí neustále při počítači a nemá tak možnost sledovat nagios nebo emaily. V případě produkčních systémů je potřebné aby byl administrátor informován o možných potížích okamžite.
Kontrola velikosti souborů z Nagiosu
Na jednom serveru potřebujeme hlídat velikost logů zda nerostou moc nad obvyklé meze. Nechci je rotovat po dosažení nějaké velikosti, chci jen vědět, že se děje nějaká neplecha.
Sledování stavu Areca řadiče Nagiosem
Na některých serverech používáme řadiče Areca ARC-1680, pro klidný spánek monitorujeme stav diskových svazků Nagiosem.
Přehled o velikosti mailových schránek
Pro nové webové rozhraní webhostingu jsme řešili jak efektivně získávat informace o velikosti obsazeného místa poštovními schránkami.
Maily jsou na serveru uloženy ve formátu Maildir++, stará se o ně dovecot. Doručování do schránek samozřejmě také zajišťuje dovecot. Pro jednotlivé schránky využíváme quotu.